Temperature And Humidity Test Chamber LZ-THC-B100 Catalog
Overview
Specifications :
Chamber Volume 80 L
Temperature control range 0 ~ 100°C
Temperature Fluctuation ±0.5°C
Humidity Range 30 ~ 98% RH
Humidity Stability ±2% RH
Humidity Accuracy 0.1% RH
Controller LED digital display temperature
PID humidity controller
Material
ExternalSPCC cold rolled steel plate
Test AreaSUS 304 Stainless steel
Isolation Material Superfine glass wool
Window Auto defrosting window
Test Port /Hole Diameter Ø50 or Ø100 mm test hole
Shelves Movable height adjustable stainless steel tray, 2 levels
Light Test area Lamp
Compressor Hermetic Compressor
Cooling Mode Air cooling
Other Cooling Parts Electric Valve, Condenser with cooling blower, Evaporator
Heater Stainless steel heater, electric relay, over-heat protection
Humidifier Built-in Stream Boiler
Water System Built-in Plastic water tank, automatic water pump
Sensor PT100 Temperature sensor
Humidity Transmitter sensor
Safety Protection Water lack, High temperature and pressure, overload
Internal Dimension 400 x 400 x 500 mm
External dimension 800 x 520 x 1220 mm
Power Consumptiom 2 Kw
Power supply 220V ±22V, 110V ±11V